Selv om Finanstilsynet glæder sig over, at Danmark har rejst sig og vist fremgang efter sidste års kraftige internationale kritik af den danske hvidvaskindsats, er der lang vej endnu. Det viser ny analyse fra hvidvaskorganisationen FATF. Kun på fem ud af 40 områder lever vi helt op til anbefalingerne, og Danmark er fortsat kategoriseret under ”forstærket opfølgning.”
Dansk hvidvask-indsats halter stadig

”Endelig en god hvidvask-nyhed: FATF opgraderer Danmark,” skrev pressechefen på Twitter. Og det var uden tvivl et af de mere glædelige budskaber fra tilsynsmyndigheden i lang tid. Ikke mindst, når det kommer til budskaber om hvidvask.
Finanstilsynets glæde skyldes, at den internationale anti-hvidvaskorganisation, Financial Action Task Force, FATF, har opgraderet Danmarks indsats på hele ti områder.